bari
10 آذر 1401 - 07:57

معاون وزیرخارجه آمریکا برای بحث برسر اوکراین به اروپا می رود

معاون وزیر امور خارجه آمریکا هفته آینده به اروپا سفر و در مورد اوکراین بحث و رایزنی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، «وندی شرمن»، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، قرار است هفته آینده به صورت رسمی به شش کشور اروپایی برای گفت‌وگو درباره تحولات اوکراین سفر کند.

در این ارتباط گفته شده که وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در روزهای ۵ تا ۱۱ دسامبر به انگلیس، ایتالیا، واتیکان، فرانسه، آلمان و جمهوری چک سفر خواهد کرد تا روابط دوجانبه این کشورها را با آمریکا بررسی و تقویت کند و همزمان حمایت یکپارچه خود را از اوکراین افزایش دهد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «جنگ بی‌دلیل فدراسیون روسیه، و استراتژی‌های ما در اقیانوس آرام و هندوستان، محور اصلی سفر شرمن به کشورهای اروپایی برای بحث و رایزنی با متحدان است.»

هفته گذشته نیز، سه کشور فرانسه، انگلیس و آمریکا با صدور بیانیه‌ای مشترک بر تداوم حمایت از اوکراین تاکید کردند. بر اساس این گزارش، در بیانیه مشترک کشورهای مذکور آمده است: ما حمایت ثابت خود از حاکمیت اوکراین و تمامیت منطقه‌ای آن در مقابل روسیه را مجدداً اعلام می‌کنیم.

این بیانیه می‌افزاید: ما به ادامه حمایت از تلاش‌های اوکراین برای دفاع از خاک خود تا زمانی که ضروری باشد، مصمم هستیم.

پیشتر «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه در تماس تلفنی با «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس، درباره بحران اوکراین گفتگو کرده و نگرانی‌ها در مورد اقدامات تحریک آمیز احتمالی کی یف در قالب استفاده از «بمب کثیف» هسته‌ای را به وی خاطر نشان کرده بود. وزیر دفاع روسیه در تماسی تلفنی با «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه هم نسبت به تحرکات دولت اوکراین ابراز نگرانی کرد.

شویگو در گفتگو با همتای ترک خود نگرانی دولت متبوعش را در خصوص توسل اوکراین به حقه بمب کثیف ابراز کرد.

همچنین، وزیر دفاع روسیه در گفتگو با همتای فرانسوی خود نگرانی مسکو را در خصوص احتمال توسل اوکراین به بمب کثیف برای افزایش تحرکات در نبرد با این کشور اعلام کرد.

به گفته چندین منبع موثق در اوکراین و سایر کشورها که نخواستند نامشان فاش شود، کی یف در نظر دارد تا با انفجار یک «بمب کثیف» در اوکراین، مسکو را به استفاده از سلاح اتمی و کشتار جمعی در این کشور متهم کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 891154