bari
18 بهمن 1401 - 11:26

میزان مسئولیت اجتماعی شرکت‌های نفتی مستقر در هرمزگان افزایش پیدا کند

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: میزان مسئولیت اجتماعی شرکت‌های نفتی مستقر در هرمزگان افزایش پیدا کند تا از این طریق بتوان برخی محرومیت‌های هرمزگان را برطرف کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عبادی‌زاده صبح امروز در شورای فرهنگی منطقه ۳ نفت که در هتل همای بندرعباس برگزار شد، با اشاره به معاشرت‌های اجتماعی موجود میان استان‌های ساحلی با استان کرمان، اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب ۲ نکته را در باب فرهنگ دریا مطرح فرمودند که یکی از مطالبات ایشان، تبدیل ظرفیت‌ها و فرصت‌های دریا به فرهنگ عمومی جامعه بود.

وی، با ذکر این نکته که ۷۰ درصد از شهرهای پررونق و توسعه یافته دنیا، شهرهای ساحلی هستند، عنوان کرد: حدود ۹۰ درصد از تجارت جهانی از طریق دریا صورت می‌گیرد و تنها ۱۰ درصد از طریق هوایی، ریلی و زمینی انجام می‌شود؛ از طرفی حدود ۹۰ درصد از منابع انرژی جهان نیز از طریق دریا و سواحل دریایی تامین و جابجا می‌شود که این مهم نشان دهنده اهمیت ظرفیت دریا است که حتی عده‌ای از مسئولین از آن‌غافل هستند.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با بیان این نکته که در تلاش هستیم که ظرفیت‌های دریا را به فرهنگ عمومی جامعه تبدیل کنیم، ابراز کرد: امروزه اندیشمندان معتقد هستند که ظرفیت موجود در دریا، توانایی تامین مواد غذایی برای پنج برابر جمعیت فعلی زمین را از طرق مختلف دارد که این مهم نشان دهنده ظرفیت‌های بالقوه دریایی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبادی‌زاده، با اشاره به ساحل‌گریزی تصمیم‌گیران از دوران قاجار تا به امروز کشور، بیان کرد: انگلیسی‌ها در دوران‌راه‌اندازی بریتانیا به واسطه توجه و عنایت ویژه به دریا، توانستند تسلط خود به دنیا را ثابت کنند. توجه به ظرفیت‌های دریا را می‌توان رمز موفقیت بریتانیا در آن دوران دانست.

وی با ذکر این نکته که مسئولان ایران طی مدت اخیر به دریا بی مهری کردند، مطرح کرد: استان هرمزگان در قالب شورای فرهنگ عمومی، کارگروه‌های مختلفی را برای تبدیل ظرفیت‌های دریایی به فرهنگ عمومی ایجاد کرده و تمام دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی را برای تحقق این امر پای کار آمده‌اند.

امام جمعه بندرعباس تصریح کرد: استان‌های ساحلی حدود ۲۵ درصد از مساحت کشور را تشکیل می‌دهند که اگر در آینده مسئولان در اتخاذ تصمیمات توسعه‌ای به سمت دریا و سواحل حرکت کنند، یک گام دیگر به سمت ایجاد تمدن دریایی نزدیک خواهیم شد.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده، با اشاره به این نکته که تمدن‌سازی، ملزم به تامین امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است، خاطرنشان کرد: امروز تبدیل کردن ظرفیت‌های دریا به فرهنگ عمومی بر عهده تمام دستگاه‌ها به خصوص شرکت‌های نفتی است که ماهیت فعالیت آن‌ها مرتبط به دریا استو امیدوارم که مجموعه‌های نفتی با ارائه کمک‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای تحقق منویات مقام معظم رهبری (حفظه‌الله) وارد میدان شوند.

وی، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب با نگاهی به‌گذشته، گام دوم و چشم‌انداز آینده انقلاب اسلامی را ترسیم کردند و امروزه مهم‌ترین کار، پیگیری بخش‌هایی از این بیانیه در وزارت نفت است.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با بیان این نکته که معنویت یکی از مهم‌ترین محورهای گام دوم انقلاب است، ابراز کرد: سبک زندگی و معنویت دو گامی هستند که باید در اجرای برنامه‌‌های فرهنگی وزارت نفت، مورد تاکید قرار گیرند.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده، ضمن تاکید بر لزوم توجه ویژه به هرمزگان برای جبزان کمبودها، بیان کرد: استان هرمزگان با وجود ظرفیت‌های عظیم، دچار یک عقب‌ماندگی تاریخی شده و جایگاه اول فقر و بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است.

وی، ضمن تاکید بر لزوم توجه ویژه صنایع نفتی به ایفای مسئولیت اجتماعی، مطرح کرد: بنا بر تاکید رئیس جمهور محترم  سهم مسئولیت‌های اجتماعی صنایع مستقر در هرمزگان در بخش‌های مختلف باید به صورت ویژه افزایش پیدا کند؛ چراکه استان هرمزگان در تامین ضروریات زندگی و زیرساخت‌های اساسی دچار چالش است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1024295