bari
14 بهمن 1401 - 15:58

موافقت آلمان با ارسال «تانک ضدهوایی» به اوکراین

یک رسانه آلمانی خبر داد که دولت این کشور با ارسال تانک‌های «لئوپارد ۱» به اوکراین و رایزنی با قطر برای دادن تانک ضدهوایی «گپارت» موافقت کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در شرایطی که کمک‌های تسلیحاتی غرب به اوکراین در جنگ با روسیه ادامه دارد، خبرها از برلین حاکی است که دولت آلمان با دادن تانک‌های لئوپارد 1 به اوکراین موافقت کرد.

روزنامه آلمانی «زوددویچه سایتونگ» روز جمعه (امروز) خبر داد که دولت آلمان با ارسال تانک‌های لئوپارد ۱ به اوکراین از محل دارایی‌ها و انبارهای تسلیحاتی خود آلمان موافقت کرده است.

به گزاش رویترز، این رسانه آلمانی همچنین خبر داده که دولت آلمان در حال رایزنی با قطر برای بازخرید ضدهوایی خودکششی (تانک ضدهوایی) «گپارت» است. ضدهوایی خودکششی گپارت، ساخت آلمان است.

این روزنامه به نقل «منابع دولتی» گزارش داد که تحویل تانک‌های لئوپارد به اوکراین به محض تعمیر تانک‌ها ممکن است انجام شود.

گفته می‌شود که شرک آلمانی سازنده لئوپارد ۱ می‌خواهد تغییراتی در این تانک‌ها ایجاد کند و در صورت موافقت اوکراین آنها را به کی‌یف بفروشد.

در خبری دیگر، «یوناس گار استوره» نخست‌وزیر نروژ روز جمعه (امروز) اعلام کرد که این کشور برای کمک به اوکراین، سفارش تولید ده‌ها دستگاه تانک آلمانی «لئوپارد 2» را خواهد داد.

نخست‌وزیر نروژ تایید کرد که این کشور اروپای شمالی سفارش ۵۴ دستگاه تانک لئوپارد ۲ را می‌دهد و بعدا هم ۱۸ تانک دیگر را خریداری خواهد کرد.

او گفت: «ما از این موضوع اطمینان حاصل می‌کنیم که تعداد تانک‌های مشابهی با همسایگان در شمال اروپا و بسیاری از متحدان کلیدی ناتو (برای کمک به اوکراین) داشته باشیم. این کار بیش از قبل روابطمان را با آلمان تقویت می‌کند».

طبق گزارش رویترز، نروژ به عنوان کشور واقع در شمال اروپا دارای ۱۹۶ کیلومتر مرز با روسیه در قطب است.

این رسانه غربی افزود، نروژ در ابتدا برنامه داشت که ۷۲ دستگاه تانک از آلمان خریداری کند اما این تعداد را بعد از تاکیدات اخیر وزیر دفاع نروژ بر صرف هزینه بیشتر برای بالگرد، پهپاد و توپخانه‌های با برد بالا کاهش داد.

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1017025