bari
15 فروردین 1402 - 10:53

وقتی گروه ۷ تحریم های خود علیه روسیه را نقض کرد

در حالی که کشورهای گروه ۷ قرار گذاشته بودند تا نفت روسیه را حداکثر با سقف قیمتی تعیین شده خرید کنند اما یکی از همین کشورها نفت روسیه را بالاتر از رقم تعیین شده خریداری کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از وال استریت ژورنال، در ماه‌های پایانی سال گذشته، کشورهای گروه ۷ برای نفت روسیه سقف قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه را تعیین کردند و قرار شد هیچ شرکت غربی به محموله‌های نفتی روسی که با قیمت بالاتر خریداری شده اند خدمات مختلف از حمل و نقل گرفته تا بیمه‌ای ارائه ندهند.

از جمله کشورهایی که در این زمینه نقش فعالی داشت ژاپن بود اما حالا خبر رسیده این کشور یکی از طرف‌هایی است که همین سقف قیمتی را نقض کرده است.

کشورهای گروه ۷ اعلام کرده بودند دلیل اعمال این سقف قیمت، محدود کردن دسترسی روسیه به منابع مالی برای تأمین نیازهای خود در ادامه درگیری نظامی با اوکراین است.

روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرده که ژاپن از آمریکا برای خرید نفت روسیه با قیمت بالاتر از سقف قیمتی تعیین شده مجوز گرفته و خرید نفت از این کشور را آغاز کرده است.

ژاپن به آمریکا اعلام کرده که برای تأمین انرژی مورد نیاز خود مجبور است از روسیه نفت وارد کند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد ژاپن در ۲ ماه نخست سال جاری در مجموع ۷۴۸ هزار بشکه نفت با قیمت متوسط ۷۰ دلار در هر بشکه از روسیه خریداری کرده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1126467