bari
01 دی 1401 - 20:08

ضرورت تشکیل شهرک خودروسازی در تبریز/ افزایش 40 درصدی ارزش افزوده صنایع

استاندار آذربایجان شرقی خطاب به وزیر صمت گفت: درخواست می‌کنیم موافقت کنید تا شهرک صنعتی خودرو را راه‌اندازی کنیم که در اقتصاد استان تحول اساسی ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عابدین خرم شامگاه امروز در نشست فعالان اقتصادی استان با وزیر صمت با اشاره به اینکه بخش خصوصی استان، فعال، پویا و تلاشگر است و چکش به دست در حوزه‌ صنعت و معدن تلاش می‌کند، اظهار کرد: دو مشکل بزرگ در استان داشتیم که یک مورد فعال کردن واحدهای راکد استان بود و همه مجموعه‌ها دست به دست هم دادند و بیش از ۱۰۰ واحد راکد را به چرخه تولید برگردانیم و اکنون تولید را با ظرفیت بالایی انجام می‌دهند و در بخش صادرات غیر نفتی نیز به دلیل تمرکز بالای آنها در این حوزه نسبت به دو سال گذشته ۴۰ درصد تولید ما افزایش یافته است.

عابدین خرّم افزود: ارزش افزوده معادن آذربایجان شرقی با وجود دارا بودن معادن بسیار و علیرغم ظرفیت بالا دچار مشکل بودند اما شورای معادن استان فعال شد و ۴۰ واحد راکد در حوزه معدن به چرخه تولید بازگشتند و آنهایی که به رکود دچار بودند، تعیین تکلیف شده و بحث مزایده آنها در حال برطرف شدن است تا به چرخه برگردند.

وی خاطرنشان کرد: ارزش افزوده صنایع ما ۴۰ درصد افزایش یافته است و مگاپروژه‌های خوبی در استان شروع شده است چراکه سال گذشته ۱۳۰ هزار نفر در بخش صنعت و معدن شاغل شدند اما امسال این رقم ۲۸ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

خرّم در رابطه با تأسیس شرکت مس آذربایجان نیز گفت: تمرکز بالایی در حوزه مس داریم و از شرکت مس ایران تشکر می‌کنیم که کارهایی در زمینه‌ تولید کاتد انجام داده و شرکت پایین دستی خود را فعال می‌کنند و با بخش خصوصی جلساتی گذاشته و در این زمینه تصمیمات خوبی گرفتیم.

وی تاکید کرد: از مدتی پیش بحث ایجاد قطب خودروسازی که یک فعالیت عظیمی است را در دستور کار داریم؛ در تکمیل زنجیره این صنعت مشکل داشتیم و از وزیر صمت درخواست می‌کنیم در حوزه قطعات خودرو که بستر آن هم در استان فراهم است، چرخه تکمیل شود چراکه سه تولید کننده خوب خودرو در استان داریم اما عمدتاً در کار مونتاژ هستند.

وی خطاب به وزیر صمت افزود: درخواست می‌کنیم موافقت کنید تا شهرک صنعتی خودرو را راه‌اندازی کنیم که در اقتصاد استان تحول اساسی ایجاد می‌کند.

گزارش فارس حاکی است، فعالان اقتصادی، صنعت‌گران، تولیدکنندگان، بازرگانان و نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی امروز در نشستی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، مهم‌ترین مسائل و مشکلات حوزه صنعت و تولید استان و راهکارهای پیشنهادی خود برای رفع موانع این حوزه را با وی در میان گذاشتند.
تورم بالا و نوسانات نرخ ارز، افزایش قیمت مواد اولیه، کمبود تسهیلات بانکی و بالا بودن جرایم معوقات، قیمت‌گذاری نادرست بورس، حامل‌های انرژی، مسائل گمرکی، مشکلات زیست‌محیطی صنایع و ضرورت ایجاد شهرک خودروسازی ازجمله مهم‌ترین مسائل مطرح شده در این نشست بود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 927167