bari
15 اسفند 1401 - 21:41

اشتغال ۳۸۸ نفر از مددجویان و زندانیان کرمانشاه طی سال جاری

کرمانشاه- رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه از اشتغال ۳۸۸ نفر از مددجویان و زندانیان کرمانشاه طی سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، پرویز توسلی زاده بعد از ظهر دوشنبه در جشن اشتغال زندانیان استان کرمانشاه که با حضور جمعی از مسئولان در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: دیدگاه ما در دادگستری استان کرمانشاه این است که هیچ زندانی وجود نداشته باشد چرا که زندان با تفکر دینی ما سازگار نیست و حاوی محدودیت‌هایی برای زندانی و خانواده ایشان است و همچنان که از موکدات مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضائیه آن است که زندان در حد ضرورت باشد.

وی افزود: توصیه حقوقدانان نیز بر حداقلی بودن جزاست و ما نیز همین شیوه را با هدف اصلاحی که اشتغال از موارد اصلاح است را دنبال می‌کنیم چرا که اساساً جرم و اجرای مجازات هزینه ساز است و نیازمند نیروی انسانی و ساختارها و منابع مالی است و بر این اساس باید از وقوع جرم جلوگیری کرد.

رئیس شورای قضائی استان کرمانشاه منشأ جرم را اذهان و عامل بشری دانست و تصریح کرد: جزا باید بر ذهن بشر تأثیر گذار باشد و فرد را از ارتکاب جرم منصرف سازد.

توسلی زاده با اشاره به اشتغال و خصوصاً اشتغال پایدار در جامعه و خاصه برای مددجویان تاکید کرد: موضوع اشتغال و تولید و کارآفرینی به اندازه‌ای مهم است که به نظر می‌رسد تنها راه برون رفت از مشکلات همین امر اساسی است و بنابراین از تمامی مدیران اقتصادی و صاحبان تولید و سرمایه گذاری تقاضا می‌شود به امر اشتغال خصوصاً اشتغال در زندان و برای زندانیان کمک کنند و فکر اقتصادی را در زندان پیاده سازند.

وی اضافه کرد: امروز وقتی می‌شنویم یک زندانی در کرمانشاه به دنبال حرفه آموزی با درآمد ۱۲ میلیون تومانی به خانواده خود کمک می‌کند، این اتفاق مبارک جشن و خوشحالی دارد اما امر مهمتر آن است که با پشتیبانی‌ها بعد از فراغت از زندان اجازه بازگشت مجدد به زندان را سلب کنیم و شرایط را برای مددجو بعد از زندان نیز آسان کنیم.

با همت مسئولین برای زندانیان داخل بند با ایجاد شغل از طریق تسهیلات به کارآفرینان و همچنین زندانیان آزاد شده با اهدا وام خوداشتغالی به صورت قرض الحسنه و بدون سود اشتغال زایی شده است و در این طرح ۳۸۸ نفر از زندانیان اعم از دربند و آزاد شده و خانواده‌های افراد برای دریافت تسهیلات خود اشتغالی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند و تسهیلات ارائه شده به ارزش ۲۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان برآورد شده است.

در پایان این مراسم از افراد مؤثر در ایجاد شغل برای زندانیان و نیز از برخی مددجویان که پس از دوران حبس مشغول به کار شده‌اند، تجلیل به عمل آمد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1077783