bari
11 اردیبهشت 1402 - 15:42

رشد قابل قبول بودجه جهاد دانشگاهی در لایحه بودجه

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی گفت: در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با حمایت نمایندگان مجلس، بودجه این نهاد رشد قابل قبولی داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جهاد دانشگاهی، حسن فارسی، قائم مقام رییس و معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی با اشاره به حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این نهاد در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، اظهار کرد: جهاددانشگاهی نهادی عمومی و غیردولتی است که حدود ۲۰ درصد هزینه‌های خود را از طریق بودجه عمومی کشور تأمین می‌کند و بخش عمده هزینه‌های این نهاد انقلابی، از محل فعالیت‌های علمی، آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هر زمان دولت و یا مجلس شورای اسلامی، بودجه و یا مأموریتی را به جهاددانشگاهی واگذار کرده است، این مجموعه خوشنام با تلاش شبانه‌روزی جهادگران و با بهره‌وری بالا، چندین برابر پیش‌بینی، محصول و یا خدمات تولید و یا ارائه داده است افزود: به‌عنوان‌مثال در حوزه‌های مختلف فرهنگی، پژوهشی، درمانی، آموزشی و فناورانه، فعالیت‌های قابل‌توجهی از سوی واحدها و سازمان‌های جهاددانشگاهی در کل کشور در حال انجام است که بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها، اصلاً بودجه دولتی دریافت نمی‌کنند و یا بودجه آنها بسیار اندک است.

فارسی با اشاره به اینکه ارائه این خدمات شایسته توسط جهاددانشگاهی در شرایطی است که ما منتظر بودجه نمی‌مانیم تصریح کرد: مقایسه اجمالی فعالیت‌های این نهاد برخاسته از انقلاب اسلامی با برخی مراکز علمی تحقیقاتی مشابه که تمام بودجه آن‌ها از سوی دولت تأمین می‌شود، بیانگر فرهنگ مدیریت و روحیه جهادی برای انجام این فعالیت‌ها با حداقل هزینه‌های ممکن است.

قائم مقام رئیس جهاددانشگاهی بابیان اینکه مقام معظم رهبری بارها در خصوص استفاده از توان نیروهای نخبه داخل کشور برای غلبه بر تحریم‌های ظالمانه تاکید کرده‌اند ادامه داد: این در حالی است که میانگین رشد بودجه جهاددانشگاهی در لایحه سال ۱۴۰۲ در مقایسه با قانون بودجه سال ۱۴۰۲، کمتر از ۲ درصد بود. بودجه سالانه‌ای که برای این نهاد در نظر گرفته می‌شود، هزاروچند میلیارد است، آن‌هم در شرایطی که میزان تخصیص سالانه اعتبارات جهاددانشگاهی نیز در برخی بخش‌ها مطلوب نیست و به‌عنوان‌مثال اعتبارات پیش‌بینی‌شده از محل تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ جهاددانشگاهی، محقق نشد.

فارسی گفت: خوشبختانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با شناختی که از فعالیت‌های جهاددانشگاهی دارند، همیشه این مجموعه انقلابی را موردحمایت قرار داده‌اند و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نیز با حمایت‌های آنان، بودجه این نهاد رشد قابل قبولی داشت و ردیف خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نیز که در سال‌های گذشته از ذیل ردیف‌های جهاددانشگاهی حذف‌شده بود، احیا شد.

وی با اشاره به اینکه حمایت مجلس شورای اسلامی از پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد ذیل جهاددانشگاهی نیز قابل‌قبول بوده است افزود: امیدواریم این حمایت‌ها در سنوات آتی، رشد بیشتری نیز داشته باشد تا این نهاد علمی و فناورانه بتواند فعالیت‌های خود در سراسر کشور را توسعه دهد.

معاون هماهنگی و امور مجلس جهاددانشگاهی بابیان اینکه مطالعات علوم انسانی، فعالیت‌های حوزه گیاهان دارویی، درمان سرطان پستان، درمان ناباروری، آموزش عالی، افکارسنجی و توسعه فعالیت در حوزه زخم پوش، از جمله حوزه‌های کاری در جهاددانشگاهی است که در بودجه سال ۱۴۰۲ موردحمایت نمایندگان بوده است، تاکید کرد: امیدواریم در سال جاری دیگر فعالیت‌های جهاددانشگاهی در سراسر کشور نیز مورد توجه و حمایت دولت خدمتگزار و مردمی و مجلس قرار گیرد تا این نهاد انقلابی با تلاش جهادگران خود باری از دوش دولت بردارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1180439