bari
06 اسفند 1401 - 06:31

واکنش بایدن به طرح چین برای حل و فصل بحران اوکراین

رئیس جمهور آمریکا در سودمندی طرح چین برای پایان جنگ و حل و فصل بحران اوکراین ابراز تردید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به طرح چین برای پایان جنگ و حل و فصل بحران اوکراین واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور آمریکا گفت که طرح پیشنهادی از سوی چین برای حل و فصل نزاع در اوکراین فقط به سود روسیه است.

بایدن در گفتگو با شبکه ای بی سی افزود: پوتین برای آن (طرح) دست می زند. این طرح چه فایده ای دارد.

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: من در این طرح چیزی که نشان دهد اجرای آن می تواند برای یک طرف دیگر غیر از روسیه مفید باشد، ندیدم.

بایدن افزود: این فکر که چین به خاطر اوکراین و برای پایان دادن به جنگ کاملاً ناعادلانه مذاکره خواهد کرد غیرمنطقی است.

گفتنی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هنوز به طرح ۱۲ بندی چین برای حل و فصل بحران اوکراین واکنشی نشان نداده است.

وزارت خارجه چین سرانجام روز جمعه در سالروز آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، طرح ۱۲ بندی خود را برای نحوه پایان‌دادن به جنگ و درگیری‌ها در اوکراین منتشر کرد.

این «طرح صلح» در وب‌سایت وزارت خارجه چین منتشر شده است.

گرچه دولت چین تاکنون به صورت رسمی و آشکارا از عملیات نظامی روسیه در اوکراین دفاع نکرده و آن را نیز محکوم نکرده است، «لی ژانشو» رئیس پارلمان چین (کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین) ۱۹ شهریور با سفر به مسکو و در دیدار با رؤسای فراکسیون‌های دومای دولتی روسیه تأکید کرد چین کاملاً همه اقدامات روسیه در اوکراین برای محافظت از منافعش را درک و از این اقدامات حمایت می‌کند.

رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست جمهوری‌های دونباس در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌کند تا از مردمی که هشت سال مورد سوءاستفاده و نسل‌کشی رژیم کی‌یِف بوده‌اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1055157