bari
09 آذر 1401 - 11:38

کمبود پرستار در استان بوشهر/ ایثارگران سلامت حمایت شوند

بوشهر- پرستاران به عنوان ایثارگران حوزه سلامت شناخته می‌شوند که با وجود سختی‌های فراوان با جدیت مشغول خدمت هستند و بایستی حمایت ویژه‌ای از آنها صورت گیرد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: پرستاران در کرونا و هوای آلوده و نوروز و تعطیل و غیر تعطیل کار می‌کنند و از معدود گروهایی هستند که روز تعطیل و غیر تعطیل نمی‌شناسند و سرنوشت مردم در بیمارستان در دست این فرشتگان سفیدپوش رقم می‌خورد.

بر اساس بررسی‌های انجام شده و استاندارد کشور، باید ۲.۵ نفر نیرو از گروه پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در هر ۲۴ ساعت داشته باشیم که این گروه پرستاری شامل بهیاران، فوریت‌های پزشکی، کارشناسان هوشبری و اتاق عمل و پرستاران و … است.

این در حالی است که در بیمارستان‌های دانشگاهی استان بوشهر ۲ هزار و ۲۰۰ پرستار مشغول به فعالیت هستند که هزار و ۷۲ تخت فعال را پوشش می‌دهند و نشان‌دهنده کمبود نیروی انسانی پرستاری در مراکز درمانی و فشار کاری مضاعف برای پرستاران فعال است به‌گونه‌ای که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کمبود پرستار در استان بوشهر خبر می‌دهد.

تلاش برای رفع مشکلات پرستاران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پرستار واژه نام‌آشنای ایثار و گذشت به همراه رفتار و منش زینب گونه بوده، ازاین‌رو نام‌گذاری میلاد فرخنده حضرت زینب (س) به نام روز پرستار، خود گویای جایگاه و شأن والای پرستار و خدمت پرستاری است.

حسن ملکی زاده ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جامعه پرستاری و مدافعان سلامت از تمامی همکاران عزیز جامعه پرستاری استان بوشهر تقدیر کرد و اظهار داشت: پرستاران همیشه مورد احترام جامعه بوده‌اند و تلاش آنان برای خدمت به بیماران و کاهش آلام آنان موجب شده در ردیف محبوب‌ترین اقشار جامعه قرار گیرند.

وی تصریح کرد: در طی سه سال گذشته و در درگیری با بیماری کرونا این پرستاران بودند که با تمام توان خستگی‌های شیفت‌های طولانی، کار کردن در آلوده‌ترین بخش‌های بیمارستان، بی‌خوابی‌ها و دوری از خانواده‌هایشان را تحمل کردند اما از نبرد با این ویروس سربلند بیرون آمدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ما در این سه سال گذشته همکاران سخت‌کوشی را از دست دادیم که با عنوان شهید مدافع سلامت، افتخار جامعه سلامت شدند و بسیاری از همکارانمان چندین بار به این بیماری مبتلا شدند اما شاهد بودیم که دوباره و با توان بیش‌ازپیش برگشته و به همنوعان خود خدمت کردند.

کمبود پرستار در استان بوشهر/ ایثارگران سلامت حمایت شوند

ملکی زاده اضافه کرد: پرستاران در صحنه و عمل و میدان مسئولیت‌های سنگینی بر عهده دارند و در همه لحظات در حال کار و تلاش و فعالیت هستند بنابراین وظیفه ما مسئولین حوزه سلامت است که برای رفع مشکلات پرستاران استان بوشهر تمام همت خود را به کار بندیم و برای رفع مشکلات این فرشتان سفیدپوش از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهیم کرد.

ملکی زاده با تأکید بر اینکه رفع مشکلات پرستاران استان بوشهر با جدیت دنبال می‌شود گفت: شغل‌های شیفتی روی زندگی افراد تأثیر می‌گذارد، جامعه پرستاری دارای یک چرخش شیفتی نامتوازن و نامنظم هستند که بر روی زندگی آن‌ها تأثیرگذار است که برای رسیدگی به امور خانواده با مشکل روبرو هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: تلاش‌های فراوانی شده تا مسائل و مشکلات پرستاران رفع شود ولی جبران سختی‌های زندگی این افراد نشده است و باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

وی با اشاره به ایثارگری‌های پرستاران در دوران کرونا تصریح کرد: انتظار داریم که این تلاش‌های کادر درمان و حوزه سلامت در دوران کرونا به‌سادگی فراموش نشود.

با استاندارد فاصله داریم

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز اظهار داشت: استان بوشهر کمبود پرستار دارد که باید زمینه جذب نیروهای جدید در این حوزه فراهم شود.

احمد یزدان پناه بابیان اینکه ۷۲ درصد پرستاران استان زن هستند افزود: در بیمارستان‌های دانشگاهی استان بوشهر ۲ هزار و ۲۰۰ پرستار مشغول به فعالیت هستند که هزار و ۷۲ تخت فعال را پوشش می‌دهند.

وی با اشاره به فعالیت ۴۰۰ پرستار در مراکز فوریت‌های پزشکی استان بوشهر خاطرنشان کرد: این پرستاران ۵۵ مرکز را تحت پوشش قرار می‌دهند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: کادر پرستاری و مامایی بیمارستان‌های غیردانشگاهی استان نیز ۸۳۰ نفر است که ۵۱۰ تخت را تخت پوشش دارند.

کمبود پرستار در استان بوشهر/ ایثارگران سلامت حمایت شوند

وی تأکید کرد: برای اولین بار پس از ۱۵ سال کارانه خدمات پرستاری به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی مبلغ هشت میلیارد تومان برای سه‌ماهه اول پرداخت شد و به‌زودی کارانه مربوط به ۲ ماه دیگر نیز پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: برای رسیدن به استاندارد کشوری در نسبت پرستار به تخت باید ۱۵۰ پرستار، ۴۷ نفر نیروی اتاق عمل، ۲۵ نفر هوشبری و ۱۲۵ نفر کمک پرستار نیاز داریم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه نسبت پرستار مرد به زن در استان بوشهر ۲۸ درصد مرد و ۷۲ درصد زن است ادامه داد: رسیدن به وضعیت استاندارد نیازمند ۶۳۰ نفر کادر پرستاری نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه با نرم کشوری نسبت تخت به پرستار فاصله‌داریم افزود: انتظار داریم نگاه ویژه‌ای به استان بوشهر در این زمینه صورت گیرد.

لزوم رفع دغدغه‌های پرستاران

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر گفت: پرستاری از مشاغل مقدس و شریف است که نقش مهمی در عرصه درمان دارد.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری با تبریک سالروز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار اظهار داشت: پرستاران از همه مردم مراقبت می‌کنند به‌غیراز خودشان که نیاز است بیش‌ازپیش مراقبت از این قشر شده و زمینه آرامش آن‌ها در محیط کار و محل زندگی فراهم شود.

امام‌جمعه بوشهر با تقدیر از کادر جدید مدیریتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای احقاق حقوق پرستاران تصریح کرد: رفع دغدغه‌های پرستاران باعث تمرکز بهتر و بیشتر برای روی کار می‌شود ادامه داد: انتظار می‌رود نگاه ویژه به وضعیت سلامت، ارتقای وضعیت معیشتی، توسعه آموزش‌ها و… در مورد پرستاران مدنظر قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پرستاران که در همه احوال به‌ویژه در طی حدود دو سال و نیم گذشته کرونایی در شرایطی که همه برای حفظ جان در خانه می‌ماندند و در بسیاری از مشاغل دورکاری برقرار شد، اما کار جامعه پرستاری تعطیل نشد و همچون سایر گروه‌های پزشکی رسالت خود را در حادترین شرایط کرونایی انجام دادند بنابراین می‌طلبد مسئولین برای رفع مشکلات این جامعه زحمتکش از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 889666