bari
27 اردیبهشت 1402 - 11:56

سناتور ارشد آمریکایی: درآمد ایران بیشتر شده و ما هیچ غلطی نمی‌کنیم+فیلم

لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی در جلسه استماع کمیته تخصیص اعتبارات مجلس سنای آمریکا با موضوع «سیاست ایالات متحده درباره چین»، علیه ایران موضعگیری کرد.

به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک قانونگذار ارشد جمهوری‌خواه سنای آمریکا در جلسه استماع با وزرای خارجه، دفاع و تجارت این کشور، خشم خود را از اینکه درآمد نفتی ایران به رغم وجود تحریم‌های آمریکا زیاد شده است، ابراز کرد.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه، «لوید استین» وزیر دفاع و «جینا رایموندو» وزیر تجارت آمریکا در این جلسه که شامگاه سه‌شنبه برگزار شد، به نمایندگی از دولت جو بایدن حضور یافتند و به سوالات سناتورها پاسخ دادند.

لیندسی گراهام سناتور ارشد جمهوری‌خواه در این نشست به شدت از سیاست خارجی دولت دموکرات جو بایدن انتقاد کرد و همچنین به تکرار مواضع تند خود علیه ایران پرداخت.

 این سناتور آمریکایی خطاب به وزیر دفاع آمریکا گفت: «وزیر (دفاع) آستین! من دارم به مردم حوزه (انتخابیه خود) در کارولینای جنوبی می‌گویم که اگر ما در اوکراین تعظیم کنیم و اجازه بدهیم که (ولادیمیر) پوتین راه خودش را در اوکراین پیش ببرد، تجاوز چین به تایوان محتمل‌تر خواهد شد. آیا شما با این حرف موافقید؟»

وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به این سوال گفت: «بله من موافقم (البته) فقط چین نیست بلکه دیگر بازیگران بد در سراسر جهان هم سعی می‌کنند همین کار (تجاوز به یک کشور دیگر) را انجام دهند».

لیندسی گراهام به جواب وزیر دفاع آمریکا اینگونه واکنش نشان داد: «من بیش تر از این نمی‌توانم موافق حرف شما باشم. اینکه ما چگونه با دیگر بازیگران بد در جهان مواجه می‌شویم، مهم است.  آیا شما معتقد هستید که خروج فاجعه بار ما از افغانستان دشمنان ما را جسورتر کرد؟»


جلسه استماع وزرای دفاع، خارجه و تجارت آمریکا

 

لوید آستین در پاسخ به این سوال سعی کرد که جوابی مبسوط بدهد اما لیندسی گراهام صحبت او را قطع کرد و خواستار دادن پاسخی کوتاه شد.

وزیر دفاع آمریکا در ابتدا گفت: «سناتور همانطور که شما می‌دانید سه اتفاق در افغانستان حادث شد» اما لیندسی گراهام با پریدن در صحبت لوید ‌آستین گفت: «من زمان برای سه اتفاق ندارم. آیا شما معتقد هستید که (خروج فاجعه بار آمریکا از افغانستان) دشمنان ما را جسورتر کرد؟ اگر شما چنین اعتقادی ندارید، واقعا متوجه چیزهای زیادی نشده‌اید».

وزیر دفاع آمریکا در پاسخی کوتاه به سوال این سناتور ارشد جمهوری‌خواه گفت: «سناتور! نه من چنین اعتقادی ندارم (خروج آمریکا باعث جسارت بیشتر دشمنان ما نشده است)».

سناتور ایالت کارولینای جنوبی در ادامه به سراغ آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت جو بایدن رفت و از او سوال کرد که چرا روسیه کشور حامی تروریسم اعلام نمی‌شود.

لیندسی گراهام گفت: «وزیر (خارجه )بلینکن! شما چند ماه قبل گفتید که چین در آستانه ارائه کمک مرگبار به روسیه است. آیا او حرف شما وقتی که گفتید، درست بود؟»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخی کوتاه به این سوال گفت: بله درست بود سناتور».

سناتور جمهوری‌خواه گفت: «بسیار خوب، همه ما از چین می‌خواهیم که به روسیه کمک نکند، درست است؟ من ایده‌ای دارم: 100 سناتور ایالات متحده به شما توصیه کردند که روسیه را کشور حامی تروریسم اعلام کنیم تا افرادی شبیه چین را از دادن سلاح به آنها بازداریم. حالا ما اینجاییم و ماه‌ها گذشته و هیچ اتفاقی نیافتاده است. آقای وزیر! من خیلی شما را دوست دارم اما شما هرگز قرار نیست روسیه را حامی تروریسم بخوانید. آیا قصد چنین کاری را دارید؟»

 

 

وزیر خارجه آمریکا با رد نکردن احتمال تروریستی اعلام کردن روسیه به این سوال اینگونه پاسخ داد: «هرگز نگویید هرگز».

قانونگذار ارشد کنگره آمریکایی به بلینکن گفت: «من کاملا می‌توانم اینجا این را بگویم که چین همه این سخنان را (تنها) حرف زدن (و لفاظی) می‌خواند. اگر شما واقعا درباره سلاح دادن چین به روسیه نگران هستید به جای برداشتن تلفن و درخواست از چینی‌ها مبنی بر اینکه "لطفا این کار را نکنید"، چرا مصوبه 100 سناتور ایالات متحده را به قانون تبدیل نمی‌کنید و به آنها بگویید اگر شما یک گلوله به روسیه بدهید، ما سرتاپایتان را تحریم می‌کنیم».

طبق قوانین آمریکا، اختیارات قانونی برای اعلام یک کشور به‌عنوان «حامی تروریسم» در اختیار وزارت خارجه این کشور قرار دارد، اما مجلس سنای آمریکا پیشتر طی قطعنامه‌ای که در سپتامبر ۲۰۲ به مجلس نمایندگان ارائه شد، خواستار قرار گرفتن نام روسیه در این لیست شده بود.

مسکو پیش از این هشدار داده بود که اجرای احتمالی طرح کنگره آمریکا برای اعلام روسیه به عنوان کشور و دولت حامی تروریسم، واکنش‌های تند مسکو را در پی خواهد داشت.

جلسه استماع کمیته اعتبارات مجلس سنای آمریکا با موضوع چین، فرصتی شد که لیندسی گراهام فرصتی برای تکرار مواضع ضد ایرانی خودش پیدا کند.

این سناتور آمریکایی خطاب به «جینا رایموندو» وزیر تجارت آمریکا درباره روابط چین و ایران و خرید نفت سوال کرد.

گراهام گفت: «خانم وزیر! خوب بیایید به سراغ ایران برویم. آیا طبق قانون ایالات متحده، ایران کشور حامی تروریسم است؟». این سوال با پاسخ «بله» وزیر تجارت آمریکا مواجه شد.

سناتور ایالت کارولینای جنوبی سپس سوال کرد: «بسیار خوب آنها (ایران) کاملا تحت تحریم هستند، اینطور نیست؟». جینا رایموندو به این سوال اینطور جواب داد: «بله»

لیندسی گراهام سپس خطاب به وزیر تجارت آمریکا گفت: «آیا شما این را می‌دانستید که درآمد نفتی ایران در ماه گذشته 20 درصد افزایش یافته است؟»

وزیر تجارت آمریکا به این سوال اینطور جواب داد: «من می‌دانم که (درآمد نفتی ایران) افزایش یافته است».

سناتور جمهوری‌خواه این بار وسط صحبت وزیر تجارت آمریکا پرید و خطاب به حاضران جلسه استماع گفت: «هر ماه 20 درصد (درآمد نفت ایران) بالا می‌رود چرا؟ به خاطر چین. این ایده که ما یک سیاست قوی در قبال چین داشته باشیم، مزخرف است (چرا) که بودجه (آمریکا) در قبال چین بازدارندیگ ایجاد نخواهد کرد بلکه اراده ما برای ایستادن در برابر افرادی شبیه به چین است که بازدارندگی ایجاد خواهد کرد. به همین خاطر من فکر می‌کنم که ما واقعا دچار دردسر و مشکل هستیم».

وی در ادامه این نشست از وزیر دفاع آمریکا بابت کمبود کشتی‌های مورد نیاز نیروی دریایی این کشور و بودجه مدنظر دولت جو بایدن برای تولید کشتی‌ها به شدت گلایه کرد و گفت، برای بازدارندگی ایجاد کردن در برابر چین، آمریکا به کشتی و ناوهای بیشتری نیاز دارد.

گراهام اضافه کرد: «ما کاری را که باید بکنیم که چین بداند درباره حضورمان در حیاط خلوتشان (در دریای چین شرقی و جنوبی) جدی هستیم، انجام نمی‌دهیم».

نماینده ایالت کارولینای جنوبی در مجلس سنای آمریکا در پایان سخنانش خطاب به دولت جو بایدن گفت: «به نظر من همه کارهایی که ما در این دو سال انجام دادهایم باعث جسورتر شده تک تک بازیگران بد شده است و این موضوع با (خروج آمریکا) از افغانستان شروع شد».

وی افزود: «و ایرانی‌ها دارند تحت تحریم‌ها پول بیشتری به دست می آورند به جای اینکه پول کمتری داشته باشند و چین بزرگترین دلیل این موضوع است و ما هیچ غلطی برای (مقابله) با آن نمی‌کنیم».

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1218204