bari
28 آذر 1401 - 22:05

۱۶۰۰ هکتار از اراضی گلستان زیر کشت سیب زمینی رفت

گرگان- معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان گفت: کشاورزان گلستانی تاکنون هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی خود را زیر کشت سیب زمینی برده‌اند.

محمدرضا عباسی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طبق اعلام وزارت کشاورزی الگوی کشت سیب زمینی در استان گلستان چهار هزار و ۵۰۰ هکتار است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان افزود: کشت سیب زمینی در استان گلستان از ۱۰ آذرماه آغاز شده و تا پایان دی ماه ادامه دارد.

وی گفت: کشت سیب زمینی بسیار هزینه بر است و هر هکتار سیب زمینی ۲۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و در توان بسیاری از کشاورزان نیست که بتوانند سیب زمینی کشت کنند.

عباسی گفت: کشاورزان تا امروز تقریباً هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی خود را زیر کشت سیب زمینی برده‌اند و پیش بینی می‌کنیم تا پایان دی ماه تقریباً برابر با الگوی کشت یعنی همان چهار هزار و ۵۰۰ هکتار را به کشت سیب زمینی اختصاص دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان گفت: سیاست دولت بر این است که کشت صیفی جات تنها به اندازه نیاز کشور باشد و صادرات نداشته باشیم زیرا باعث صادرات آب مجازی از کشور می‌شود به همین دلیل بر روی این محصولات تعرفه قرار داده است بنابراین کشاورزان هم تمایلی به افزایش تولید و صادرات ندارند.

وی در مورد حضور کشاورزان غیر بومی در گلستان گفت: در شرایطی که ما برای کشت فرا سرزمینی در حال برنامه ریزی هستیم چطور می‌توانیم جلوی کشت کشاورزان را در داخل کشور و دیگر استان‌ها بگیریم؟

عباسی گفت: کشت سیب زمینی در گلستان توسط کشاورزان غیربومی هیچ منع قانونی ندارد و ما نمی‌توانیم مانع از حضور آنها شویم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 920796