bari
25 اردیبهشت 1402 - 09:03

گرانی و کمیابی قبر در گرگان و سفر به روستا/ دفن اموات سخت‌تر شد

گرگان- ظرفیت تنها آرامستان شهر گرگان رو به اتمام بوده اما مدیریت شهری گرگان نسبت به این موضوع بسیار مهم، بی توجه است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- نجمه جهانتیغ: شهر گرگان با جمعیت ۳۵۰ هزار نفری تنها یک آرامستان در مجاورت بقعه امامزاده عبدالله (ع) گرگان دارد که طی سالیان اخیر با چالش کمبود زمین برای دفن اموات مواجه شده است.

علی رغم اینکه در برخی بخش های این آرامستان قبرهای سه و چهار طبقه ایجاد شده اما استقبال اندک خانواده متوفیان از این قبور باعث شد تا مسئولان شهری به فکر تامین زمین برای آرامستان جدید بیفتند اما گویا زمین جدید مشکل معارض دارد.

برخی از شهروندان به هیچ وجه راضی نیستند که خود یا خانواده خود پس از مرگ در قبرهای چند طبقه دفن شوند.

یکی از شهروندان که مجبور شده بود پیکر مادر خود را در قبرهای چند طبقه دفن کند به خبرنگار مهر گفت: در روزهای پنجشنبه خانواده همه اموات بر سر یک قبر حاضر می شوند که احساس ناخوشایندی به ما دست می دهد.

دفن اموات در روستاهای مجاور گرگان

برخی از شهروندان هم این طور بیان می کردند که با توجه به مشکلات این آرامستان، عزیزان خود را در روستاهای اطراف به خاک سپرده اند. یک بانوی گرگانی که بر مزار همسر خود نشسته بود به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه متکدیان مدام در حال رفت و آمد در محوطه آرامستان هستند که آرامش را از افرادی که می خواهند برای لحظه ای با عزیزان خود خلوت کنند، می گیرند.

گرانی و کمیابی قبر در گرگان و سفر به روستا/ دفن اموات سخت‌تر شد

فاصله طبقاتی به گورها هم رسید

مسأله قیمت های هنگفت قبر در برخی نقاط این آرامستان هم موضوعی بود که بسیاری از شهروندان نسبت به آن معترض بودند.

نبود حمام در غسالخانه، نداشتن اتاق وداع و نداشتن برق اضطراری بخشی از مشکلات آرامستان گرگان استقطعاً با رشد جمعیت و افزایش مهاجرت ها به شهر گرگان و همچنین لزوم توجه به حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل مدیریت شهری بسیار پیش تر از این باید در این زمینه آینده نگری می کرد و به فکر تامین زمین برای ایجاد یک آرامستان جدید برای شهر گرگان می افتاد و یا مشکل زمین خریداری شده را پس از گذشت چندین سال حل می کرد.

مدیر آرامستان امامزاده عبدالله (ع) گرگان در هفتاد و یکمین جلسه کمیسیون خدمات، سیما، منظر و زیست شهری نسبت به وضعیت تنها آرامستان شهر گرگان اعتراض کرد و گفت: آرامستان کنونی در شأن مردم گرگان نیست.

حجت الاسلام علی اکبر عموزاد افزود: نبود حمام در غسالخانه، نداشتن اتاق وداع، عدم برخورداری سردخانه از برق اضطراری، نداشتن نگهبان برای شیفت شب و نبود آبخوری از کمبودهای این آرامستان است.

لزوم قطعه بندی و نام گذاری بخش های مختلف آرامستان

وی به لزوم گذاشتن سنگ قبر برای قبرهای چند طبقه تاکید کرد و گفت: آرامستان فعلی نیاز به نامگذاری و قطعه بندی دارد که نسبت به این موضوع نباید بی توجه بود.

عموزاد بر لزوم دیوارکشی و نصب درب برای آرامستان تاکید کرد و گفت: متاسفانه افزایش روز به روز متکدیان و ازدیاد سارقان در محیط آرامستان، مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

وی همچنین به لزوم ساماندهی مداحان از طریق هماهنگی با سازمان تبلیغات و حل مشکل صدور جواز دفن تاکید کرد و گفت: نبود بانک اطلاعاتی، کمبود نیرو، نبود امکانات رفاهی و خدماتی برای افراد، نداشتن ماشین حمل اموات هم از دیگر مشکلات آرامستان است.

گرانی و کمیابی قبر در گرگان و سفر به روستا/ دفن اموات سخت‌تر شد

عموزاد پیشنهاد کرد که آرامستان به سازمان تبدیل شده تا ثبت احوال، پزشک و روحانی در آن مستقر شود و همچنین به لزوم تدوین شیوه نامه برای آرامستان تاکید کرد.

زمین جدید آرامستان مشکل مالکیتی دارد

خبرنگار مهر برای اطلاع از آخرین وضعیت تنها آرامستان شهر گرگان به سراغ معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری گرگان رفت، احمدعلی سالاری به مهر گفت: مسأله آرامستان جزو مواردی است که شهرداری گرگان اهتمام ویژه ای به آن دارد.

وی افزود: وضعیت فعلی آرامستان به مرور زمان دیگر پاسخگوی دفن اجساد از نظر حجم و مکان نیست زیرا این محل از سالیان بسیار دور محل دفن اموات و تنها آرامستان شهر بوده است.

معاون خدمات شهری گرگان گفت: شهرداری در سال های گذشته نسبت به خرید زمینی به مساحت هفت هکتار در محور گرگان به آق قلا برای تبدیل آن به آرامستان اقدام کرد.

وی بیان کرد: علی رغم احداث قبرهای طبقاتی در این محل اما این زمین از نظر حقوقی مشکل داشته و بعد از کش و قوس های فراوان با مشکلات مالکیتی مواجه شده است و بخشی از اسناد به نام شهرداری منتقل نشد.

سالاری متذکر شد: علی رغم اینکه شهرداری مبلغ خرید زمین را به طور کامل پرداخت کرده اما سال ها است که مشکل حقوقی این زمین حل نشده باقی مانده است و در حال حاضر فروشنده باید با مدعی جدید که ادعای مالکیت دارد به توافق برسد زیرا اختلاف بین این دو نفر باعث شده کار انتقال سند این ملک در دفترخانه دچار مشکل شود.

وی تاکید کرد: این پرونده در دادگاه در حال بررسی و تا زمان تعیین تکلیف و انتقال اسناد به صورت ششدانگ به نام شهرداری، نمی توان از این محل به عنوان آرامستان استفاده کرد.

گرانی و کمیابی قبر در گرگان و سفر به روستا/ دفن اموات سخت‌تر شد

سالاری در ادامه گفت: با توجه به حساسیت موضوع آرامستان، یک قطعه زمین در جاده سرخنکلاته مورد بازدید قرار گرفته و نشست های اولیه انجام شده که در شورای اسلامی شهر گرگان در حال بررسی این موضوع است.

معاون خدمات شهری شهرداری گرگان افزود: آرامستان فعلی به دو بخش تقسیم شده است؛ بخشی در اختیار شهرداری گرگان و بخشی در اختیار اوقاف و آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) است که معمولاً مورد اعتراض شهروندان بوده زیرا تفاوت قیمت بسیار و قابل توجهی بین این دو قسمت وجود دارد.

وی گفت: برخی افراد علاقه مند هستند که عزیزان خود را در نزدیکی آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) دفن کنند و مبالغ هنگفت را با اختیار و میل خود پرداخت می کنند.

سالاری ادامه داد: در حال حاضر شهرداری در قبرهای طبقاتی و چهارطبقه مبلغ دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه کفن و دفن به علاوه ۹ درصد ارزش افزوده و در مکان های قدیمی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به اضافه ۹ درصد ارزش افزوده از خانواده متوفی دریافت می کند.

استقبال از قبرهای چندطبقه کمتر است

وی گفت: با توجه به مراجعات شهروندان به نظر می رسد میزان استقبال از قبرهای قدیمی و یک نفره بیشتر از قبرهای طبقاتی است اما شهرداری به دلیل محدودیت فضا، به اجبار قبرهای طبقاتی را ایجاد کرده است و در اکثر مواقع متوفیان را در این قبرها دفن می کند.

گرانی و کمیابی قبر در گرگان و سفر به روستا/ دفن اموات سخت‌تر شد

وی بیان کرد: در حال حاضر تعداد ۱۲ نفر شامل دو غسال زن، دو غسال مرد، سه قبرکن، سه نظافتچی، یک نگهبان و یک نفر مسئول امورات در مجموعه آرامستان شهرداری گرگان مشغول به کار هستند.

سال گذشته ۲۱۱۲ نفر در آرامستان گرگان دفن شدند

معاون خدمات شهری شهرداری گرگان یاد آور شد: در سال ۱۴۰۱ تعداد دو هزار و ۱۱۲ نفر در آرامستان امامزاده عبدالله به خاک سپرده شدند که ۸۷۴ نفر زن و هزار و ۲۳۸ نفر از متوفیان مرد بودند.

وی اضافه کرد: همچنین از ابتدای سال جاری تا ۱۸ اردیبهشت ماه هم تعداد ۲۷۹ نفر در آرامستان شهر گرگان دفن شدند که ۱۷۵ نفر از آنها زن و ۱۵۴ نفر مرد بودند.

سالاری نسبت به مطرح کردن اعتراض برخی شهروندان مبنی بر جمع شدن آب های سطحی در بخشی از آرامستان و انتشار بوی نامطبوع، گفت که تا کنون گزارشی مبنی بر این مسئله به شهرداری اعلام نشده است و اگر چنین گزارشی داشته باشیم قطعاً از معاونت زیربنایی می خواهیم به این موضوع رسیدگی کند.

وی بیان کرد: هر پنجشنبه شستشو به طور کامل انجام و محیط آرامستان به طور روزانه کاملاً نظافت می شود.

علی رغم تماس های مکرر خبرنگار مهر با حمیدرضا آقاملایی، رئیس کمیسیون خدمات شهری گرگان برای کسب اطلاع دقیق از وضعیت زمین هایی که به منظور ایجاد آرامستان جدید شهر گرگان در نظر گرفته شده است، اما وی حاضر به پاسخگویی در این مورد نشد.

به گزارش خبرنگار مهر، اکنون که وضعیت تنها آرامستان شهر گرگان به حالت اضطرار رسیده و تقریباً به جز قبرهای طبقاتی، محلی برای دفن متوفیان وجود ندارد، شهرداری گرگان باید این موضوع را در اولویت اقدامات خود قرار داده و در صورتی که تکلیف زمین خریداری شده مشخص است، مکان دیگری را به این منظور پیش بینی کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1212852