bari
19 فروردین 1402 - 11:10

پوشش بیمه‌ای ۸۰۰۰ هکتاری باغات آذربایجان‌شرقی

تبریز- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از پوشش بیمه‌ای ۸۰۰۰ هکتاری باغات آذربایجان‌شرقی خبرداد و گفت: ۲۴۵۰ میلیارد تومان سرمازدگی به باغات اهر و مرند خسارت زد.

اکبر کرامتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از اعلام پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی‌بر احتمال کاهش دمای هوا، جلسات تخصصی برای بررسی نقاط احتمالی بروز خسارت در استان برگزار شد و اقدامات مربوط به جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و اقداماتی که باید کشاورزان و باغداران انجام دهند در کمترین زمان اطلاع‌رسانی شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی افزود: سازمان هواشناسی برای استان کاهش ۵ درجه‌ای دمای هوا را پیش‌بینی کرده بود، اما در شهرستان اهر با کاهش ۹ درجه‌ای و در شهرستان ورزقان با کاهش ۱۱ درجه‌ای دمای هوا مواجه بودیم که این امر خارج از پیش‌بینی‌ها و اقدامات بود.

وی با اشاره به این‌که پیش‌بینی اُفت دمای هوا تا ۱۰ درجه زیر صفر و حجم خسارت سرمازدگی در اراضی باغی آذربایجان‌شرقی بیش از حد انتظار بود، یادآور شد: پس از اعلام دمای هوا و سرمازدگی باغات، اکیپ‌های ارزیابی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی و شهرستان‌ها به محل باغات دچار سرمازدگی اعزام شدند و تابه‌حال بیش از ۱۶۵۰۰ هکتار از باغات خسارت‌دیده ناشی از سرمازدگی را شناسایی و گزارش کرده‌اند.

کرامتی تصریح کرد: اکیپ‌های ارزیابی جهاد کشاورزی، تا امروز میزان خسارت سرمازدگی باغات شهرستان اهر را ۱,۳۰۰ میلیارد تومان و در شهرستان مرند حجم خسارت سرمازدگی را ۱,۱۵۰ میلیارد تومان اعلام نموده‌اند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی بابیان این‌که ۸۰۰۰ هکتار از باغات استان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار دارد، گفت: از مجموع ۸۰۰۰ هکتاری باغات تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی آذربایجان‌شرقی، تنها ۳۰۰۰ هکتار از باغات شهرستان اهر است که تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار دارد به عبارتی دیگر ۳۸ درصد از باغات تحت پوشش بیمه استان متعلق به شهرستان اهر است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1134840