bari
01 خرداد 1402 - 10:12

برنامه های دهه کرامت برای زائران غیر ایرانی در حرم مطهر رضوی اعلام شد

مدیر زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی گفت: این مدیریت ویژه برنامه های متنوعی را برای زائران غیر ایرانی در ایام دهه کرامت تدارک دیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد ذوالفقاری در تشریح ویژه برنامه های  مدیریت زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی در ایام جشن های دهه کرامت اظهار کرد: دهه مبارک کرامت از میلاد حضرت معصومه(س) تا ولادت امام رضا(ع) مناسبتی است که با ابتکار آستان قدس رضوی در میان محبان و علاقمندان به امام رضا(ع) هر سال در مقایسه با سال گذشته با شکوه هر چه بیشتر برگزار می شود.

مدیر زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی افزود: ایام دهه کرامت یکی از ایام و موسم‌های مناسبت‌های خاص و ویژه در حرم امام رضا(ع) محسوب می‌شود که تمامی بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی برای بزرگداشت این مراسم برنامه‌های متنوعی را در دستور کار خود قرار می‌دهد،مدیریت زائران غیر ایرانی نیز که مسئولیت خدمت‌گزاری به زائران حوزه بین‌الملل و غیر ایرانی‌هایی که برای عرض ارادات به شهر مشهد سفر کرده و به محضر ثامن الحجج(ع) شرفیاب می‌شوند، برنامه‌های گوناگونی را برای این ایام پیش‌بینی کرده است. 

رونمایی از کتاب «فی رحاب الامام رضا(ع)»

حجت‌الاسلام و المسلمین ذوالفقاری، رونمایی از کتاب «فی رحاب الامام رضا(ع)» که به 4 زبان عربی، فارسی، اردو و آذری تولید شده را یکی از این برنامه‌ها برشمرد و افزود: این کتاب ویژه کودکان زائر غیر ایرانی تولید شده و در این ایام به آنان تقدیم می‌شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در حاشیه برگزاری کنگره جهانی حضرت رضا(ع)، پیش نشستی تخصصی با حضور خاطبان ایرانی و غیر ایرانی با موضوع «عدالت زن و حضور اجتماعی» در ایام دهه کرامت برگزار خواهد شد که در این پیش نشست علمی شخصیت‌های برجسته ایرانی و غیر ایرانی به ارائه نظرات خود می پردازند.

مدیر زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی ادامه داد: در حوزه ادبیات و شعر نیز یک قالبی از ارائه شعر تحت عنوان «تخمیس» وجود دارد که برای اولین بار این گونه از شعر در حرم مطهر رضوی در قالب شب شعر ادبی با حضور شاعران عرب زبان برگزار خواهد شد.
 

برگزاری جشن تکلیف ویژه ۱۵۰ از ۱۷ ملیت

وی همچنین برگزاری جشن تکلیف ویژه دختران تازه مکلف شده از ۱۷ ملیت را از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این ایام دانست و عنوان کرد: این ویزه برنامه با حضور ۱۵۰ دختران نو مکلف برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین ذوالفقاری با بیان اینکه این مدیریت ویژه زائران اردو زبان نیز برنامه‌هایی را در نظر گرفته است، گفت: مجله خانوادگی زائر ویژه اردو زبانان تهیه شده که در این ایام در اختیار آنان قرار خواهد گرفت،

همچنین ویژه این گروه از زائران نشست علمی با موضوع «آثار هجرت امام رضا(ع) به خراسان» در سالن شهدای فاطمیون واقع در باب الهادی حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

برپایی نمایشگاه عشرالولایه

وی ادامه داد: با همکاری هنرمندانی از کشورهای لبنان، عراق، بحرین و ایران نمایشگاه «عشرالولایه» در رواق دارالرحمه در این ایام به مدت ۱۰ روز برپا می‌شود که شامل تابلوهای خطاطی، نقاشی و گرافیک است درحاشیه این نمایشگاه نیز هنرمندان به صورت زنده به خلق آثار هنری می پردازند.

مدیر زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی تصریح کرد: مسابقاتی ویژه مخاطبان کودک، مسابقه مداحی، اجرای گروههای سرود به زبان عربی، اردو و ۸ زبانه از دیگر برنامه های اجرایی در این ایام است.

بزرگداشت شهدای فتح خرمشهر

وی گفت: به مناسبت فتح خرمشهر که امسال در ایام دهه کرامت قرار گرفته در صحن غدیر با مشارکت مردمی خوزستانی های مقیم مشهد نیز برنامه‌ای برای بزرگداشت شهدای فتح خرمشهر و جهاد عشایر علیه استکبار و استعمار انگلستان در روز سوم خرداد تدارک دیده شده است.

به گفته حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری در ایام دهه کرامت تئاتری توسط گروه عرب زبان با محوریت اشعار و زندگی دعبل خزایی تحت عنوان «اشک خاک» در صحن مبارک غدیر حرم مطهر رضوی اجرا و به محضر زائران گرامی تقدیم خواهد شد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1229541