bari
09 اسفند 1401 - 17:26

رفع تداخل ۵۵۰ هزار هکتار زمین در کرمانشاه

کرمانشاه- رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه از رفع تداخل ۵۵۰ هزار هکتار زمین در کرمانشاه طی سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، پرویز توسلی زاده ظهر سه شنبه در نشست منطقه‌ای مدیران ادارت ثبت اسناد و املاک استان‌های کرمانشاه، ایلام، کردستان و لرستان که با حضور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دادگستری کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: حد نگاری مهمترین موضوع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.

وی با تاکید بر حد نگاری و اینکه این موضوع امروز به یک امر مهم و اساسی تبدیل شده است، افزود: حد نگاری به کاهش اختلافات میان مردم، توسعه اجتماعی و ثبات در مالکیت‌ها کمک می‌کند و از این حیث برای کشور بسیار مهم است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه تصریح کرد: حدنگاری در استان کرمانشاه این موضوع به عنوان اولویت مهم در دستور کار قرار دارد و در شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان به عنوان مهمترین موضوع در دست بررسی و پیگیری است.

توسلی زاده با اشاره به جلسات متعددی که در شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان برگزار شده است، گفت: در جلساتی که به منظور رفع تداخل صورت گرفته است در طی سال جاری حدود ۱۱۰ جلسه انجام شده و در مجموع از ۵۹۱ پلاک که حدود ۵۵۰ هزار هکتار می‌شود، رفع تداخل صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در همین راستا برای ۲ هزار و ۹۵۲ پلاک به مساحت ۱۵۳ هزار هکتار از اراضی ملی اسناد صادر شده که چیزی حدود ۹۴ درصد بوده و ۶ درصد باقیمانده اختلافات حقوقی است که به زودی مرتفع خواهد شد.

توسلی زاده با اشاره به برخی موانع و مشکلات بر سر صدور اسناد زراعی، خاطر نشان کرد: در استان کرمانشاه و نیز استان‌های همجوار مساحت بالای اراضی کشاورزی سبب شده صدور سند با مشکلات خاص خود مواجه شود به نحوی که در استان کرمانشاه نسبت اراضی کشاورزی به کل اراضی حدود ۴۴ درصد است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: متراژ پایین برخی قطعات از اراضی زراعی که کمتر از یک هزار متر است از دیگر موانع بر سر صدور اسناد است و در کنار این موضوع هزینه بالای صدور سند برای کشاورزان در شرایط کنونی اقتصادی به این موانع کمک کرده که صدور سند با مشکل مواجه شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1063847