bari
23 آذر 1401 - 14:38

کادر سلامت دوران کرونا بدون آزمون استخدام شوند

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور بر ضرورت برگشت به کار و استخدام بدون آزمون پرستاران، کادر بهداشت و درمان و مدافعان سلامت که در ایام کرونا خدمت کردند، تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی خواستار توجه به برگشت به کار و استخدام بدون آزمون کادر بهداشت و درمان و مدافعان سلامتی شد که در ایام کرونا به کشور خدمت کردند.

متن این نامه به شرح زیر است:

حضرت آیت الله جناب آقای دکتر رئیسی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم؛

احتراماً در ابتدا از زحمات و تلاش‌های حضرتعالی، بی‌نهایت قدردانی و تشکر می‌کنم.

جناب رئیس جمهور به عنوان خدمتگزار کمیسیون بهداشت و درمان و نماینده نجیب‌ترین؛ مظلوم‌ترین؛ کم برخوردارترین و در عین حال مستغنی‌ترین مردم سرزمین‌مان یعنی مردم خون گرم سیستان و بلوچستان و به ویژه کارکنان نظام سلامت این استان و سایر نقاط کشور؛ این نامه گله مندانه را تقدیم می‌کنم. خود می‌دانید که بیان گله و شکایت؛ منافاتی با قدرشناسی از زحمات؛ اقدامات و کارهای خوب و زحمات حضرتعالی ندارد.

اما اولین سوال و ابراز گله‌مندی این است که چرا برای اجرای درست و حصول نتیجه از دستورات حضرت آقا و همینطور حضرتعالی؛ مکانیسم نظارتی و تضمین کننده و اعتماد زایی وجود ندارد؟! گله و سوال بعدی این است که چرا برخی مدیران در برخی دستگاه‌ها مانند سازمان امور استخدامی (ریاست این سازمان نه تنها به وظایف قانونی خود عمل نمی‌نماید بلکه از حضور در جلسات کارشناسی این کمیسیون که جهت حل مسئله برگزار می‌گردد امتناع می‌کنند) و سازمان برنامه و بودجه و بدون در نظر گرفتن مصالح کشور و نظام در شرایط موجود و بدون استفاده از نظر متخصصین امر و سازمان‌های مردم نهاد قانونی؛ اینقدر بر اساس سلایق شخصی و اجتهاد و تفسیر به رأی فردی در اجرای قوانین و دستورات حضرت آقا؛ و…. تصمیمات ناپخته؛ و ناراضی کننده می‌گیرند؟!

آقای رئیس جمهور چطور ۱۷ هزار جوان پرستار و کادر بهداشت و درمان کشور و مدافعین سلامت دهه هفتادی و نزدیک به دهه هشتادی ما اعم از آقا و خانم در ایام کرونا در پاسخ به استمداد مسئولین وقت؛ مصالح کشور را در حدی تشخیص دادند که راضی شدند جانشان را کف دست بگیرند و بدون چشم‌داشت در ایام کرونا با ترک خانه؛ عزیزان و خانواده خود؛ در بیمارستان‌ها مستقر شوند و با پوشیدن لباس‌های زجرآور و ماسک‌های محدود کننده هوا و غذا و … ظرف دو سه ماه مملکت را از بن بست کرونا در بیاورند و مسئولین وقت هم با دیدن این حرکت بی‌بدیل تاریخی به همه آنها وعده استخدام بدهند، اما اکنون که هنوز هم از اتمام کرونا اطمینان نداریم با رفتار مسئولین همین دستگاه‌ها با عدم تشخیص اقتضائات کشور و عدم قدرشناسی متقابل، نه تنها استخدام نشوند بلکه در این شرایط اقتصادی و اجتماعی توسط مسئولین فعلی از کار بیکار و خانه نشین شوند؟! در حالی که این عزیزان حتی در پیک‌های کرونایی جز همان حقوق بسیار مختصر سربازی و شرکتی و طرحی هیچ مزایای دیگری هم نداشتند.

آیا این است قدرشناسی از بصیرت؛ موقعیت شناسی و عمل به هنگام لشکرهایی از جوانانی که به معنای واقعی همه ما را و کشور را از چنگال کرونای مخوف منحوس نجات دادند؟! آیا با این گونه رفتارها به توصیه و دستورات مقام معظم رهبری عمل می‌شود؟ آیا در نتیجه این رفتارها همانگونه که رهبری عزیزمان فرمودند در بزنگاه‌ها و بحران‌های مشابه دچار شکست نخواهیم شد؟!

آقای دکتر رئیسی! نکات دیگری هم در مطالب بعدی و در جلسات حضوری به عرض خواهم رساند. اما پیشنهاد می‌شود: به دلیل اهمیت و اثرات گسترده و عمیق این موضوع مقرر فرمائید در اولین جلسه ستاد ملی کرونا برای برگشت به کار و استخدام بدون آزمون این عزیزان؛ مصوبه‌ای ویژه و صریح و نشان دار، داده شود تا تاریخ این کشور؛ قدرشناسی متقابل دولت و ستاد ملی کرونا از این پرستاران شجاع و غیور و مدافعین سلامت بی نام و نشان صف اول مبارزه با کرونا را هم ثبت کند و همینطور اجازه ندهیم در اثر کج سلیقگی برخی مدیران؛ قله‌های افتخار کشور و نظام مان تبدیل به نقاط ضعف و سیاه چاله‌های بحران خیز شود.

والامر الیکم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 910491